En Çok Okunanlar
Anasayfa » Haberler » Sahte Fatura Kullanmanın Cezası

Sahte Fatura Kullanmanın Cezası

Sahte fatura kullanan mükellefler hakkında uygulanacak olan ceza ikiye ayrılmaktadır. Vergi incelemesi sonucu vergi müfettişi tarafından kullanılan sahte faturaların bilerek ya da bilmeyerek kullanılmasına göre uygulanacak cezalar değişmektedir. İyi ihtimal olan bilmeyerek sahte fatura kullanmanın cezzasından bahsedelim öncelikle. Bilmeyerek sahte fatura kullanıldığında vergi incelemesi sonucunda mükelleften ziyaa uğratılan KDV gecikme faizi ile birlikte tahsil edilir ve ziyaa uğratılan verginin bir katı kadar da vergi ziyaı cezası kesilir. Sahte faturanın KDV hariç tutarı ise maliyet olarak dikkate alınır.

Kötü ihtimal ise mükellefin bu faturaları bilerek kullanması durumudur. Bu durumda mükelleften ziyaa uğrattığı vergi gecikme faizi ile birlikte tahsil edilirken aynı zaman da 3 kat da vergi ziyaı cezası uygulanır. Ayrıca VUK 359 kapsamında bu faturaları kullanan mükellef Cumhuriyet Savcılığına sevk edilir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Maliye Bakanı Naci Ağbal Oldu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Yazılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

* Üstteki Kodu Kopyalayın *

* Buraya Yapıştırın *

Önceki yazıyı okuyun:
vergi mevzuatı
Resmi Belgede Sahtecilik Suçu

Resmi belgede sahtecilik suçu TCK'nın 207 numaralı maddesinde düzenlenmiştir. Resmi belgede sahtecilik resmi bir belgenin sahte olarak üretilmesi veya sahte...

Kapat