En Çok Okunanlar
Anasayfa » Sözlük » Resmi Belgede Sahtecilik Suçu

Resmi Belgede Sahtecilik Suçu

Resmi belgede sahtecilik suçu TCK’nın 207 numaralı maddesinde düzenlenmiştir. Resmi belgede sahtecilik resmi bir belgenin sahte olarak üretilmesi veya sahte bir resmi belgenin kullanılması ya da orijinal bir resmi belgenin başkalarını aldatacak şekilde değiştirilmesidir. Peki resmi evrak nedir ilk olarak bunun tanımını yapalım sonra suçun maddi unsurlarına değinelim. Resmi evrak, bir kamu görevlisi tarafından, kamu görevinin gereği olarak hazırlanan belgedir.

Kanundaki tanımdan da açıkça anlaşılabileceği üzere suçun 3 farklı tipi söz konusudur. Kanuni tanımda yer alan her bir fiil başlı başına sahtecilik suçu oluşturmaktadır. Bu çerçevede kullanılmasa bile sahte bir resmi belge üretmek suç olduğu gibi üretilme sürecine katılınmamış olunan sahte bir resmi belgenin kullanılması da suçun oluşumu için yeterlidir.

Resmi evrakta sahtecilik suçunun cezası bu evrakı hazırlayan kişinin niteliğine göre değişmektedir. Prensip olarak resmi belgede sahtecilik suçunun cezası 2 ile 5 yıl hapis cezasıdır. Ancak sahtecilik suçuna konu resmi evrak, söz konusu evrakı hazırlamakla görevli kamu görevlisi tarafından hazırlanmış ise cezanın miktarı 3 ile 8 yıl arası hapis olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Uzlaşma Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Yazılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

* Üstteki Kodu Kopyalayın *

* Buraya Yapıştırın *

Önceki yazıyı okuyun:
vergi mevzuatı
Uzlaşma Nedir

Vergi dairesi tarafından yapılan tarhiyatlar ile kesilen cezalar üzerinden, vergi dairesi ve yükümlünün pazarlık sonucu anlaşmalarına uzlaşma denir. Tarhiyat öncesi...

Kapat