En Çok Okunanlar
Anasayfa » Haberler » Borsada Nasıl Para Kazanılır

Borsada Nasıl Para Kazanılır

Borsa bir oyun ya da kumar değil bir yatırım aracıdır. Halka açık şirketlere paranız kadar ortak olursunuz ve şirket büyüdükçe sizin paranız da büyür. Aynı şekil de zarara da ortak olmuş oluyorsunuz bu durumda. Borsadan para kazanmak öncelikle sağlam bir teknik analiz sonrasında ise sabır işidir. Tüyo ile ya da körü körüne hisse senedi almak yerine, şirketlerin faaliyet raporlarını okuyup, teknik analiz yaparak hissedar olmak çok daha akıllıca bir hareket olacaktır.

Borsada bir cambaz misali ipten ipe atlamak yerine uzun vadeli yatırımcı olmak ilk girişte önemlidir. Zira günlük al-sat yapabilmek için çok çok

borsadan nasıl para kazanılır

sağlam teknik bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerekiyor. Borsa ile ilgili güzel bir ösz vardır ;”Borsa paranın sabırsızdan sabredene aktarıldığı ortamdır.” Gerçekten de bu durum böyledir. Rastgele seçeceğiniz 10 hisse senedinin en az 9 tanesi uzun vadede kâr etmiş olacaktır isterseniz deneyebilirsiniz. Ortak olduğunuz şirket kısa vadede zarar edebilir hatta bu zarar %50lere bile varabilir fakat sabrederseniz mutlaka kâr edeceksiniz. Sabredebilmenin yolu ise borsaya ihtiyacınız olmayan bir para ile girmekten geçer. Çünkü 6 ay ya da 1 yıl sonra kullanmanız gereken bir para ile yatırım yapmak çok akıllıca olmayacaktır. O tarihte kâr zarar durumu ne ise mecburen kabullenmek durumunda kalarak paranızı geri çekmek zorunda kalacaksınız. Bu sebeple tutar düşük bile olsa atıl durumdaki paranızı yatırım aracı olarak kullanın.

Borsadan Para Kazanmak Haram mı

Borsaya yatırım yapmak isteyenlerin sıkça sorduğu sorulardan biri de borsadan para kazanmanın haram olup olmadığıdır. Bunu sizce şöyle izah edelim, yukarıda da anlattığımız üzere siz şirketin kâr ya da zararına ortak oluyorsunuz. Ortak olduğunuz şirket faiz geliri elde ediyorsa (ki bu islamiyette haramdır) siz de faiz gelirinden pay almış olursunuz. Yani banka hisselerinden elde edilen kazançlar açık bir şekilde haramdır. Fakat faiz geliri olmayan şirketlerin hisselerinden elde edilen kazançlar için olumsuz bir durum söz konusu değildir. Ancak bu konuya önem veriyorsanız mutlaka çok iyi araştırma yaparak hisse senedi almalısınız zira bir çok şirket nakitini faize yatırır. Bu zaten vergi kanunları açısından da gereklidir. Şirketler elde tuttukları nakit sebebiyle faiz gelirlerinden vazgeçmiş olurlar. Bu da adatlandırma gerektiren bir durumu ortaya çıkaracağından nakitler genellikle vadeli mevduatta tutulur.

Son olarak kimseden tüyo almamanızı tavsiye ederiz. İnsanların düşüncelerine önem verin ama yatırımlarınızı kendi kararlarınız doğrultusunda yapın. Gecelerini uykunuzu kaçıracak paralar yatırmayın borsaya.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan Hangi Hisse Senedi Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Yazılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

* Üstteki Kodu Kopyalayın *

* Buraya Yapıştırın *

Önceki yazıyı okuyun:
Hangi Hisse Senedi Alınır?

Borsada işlem yapacak olan yatırımcıların veya yeni başlayanların en çok merak ettiği soru Hangi hisse senedi para kazandırır? Olmaktadır. Bu...

Kapat